Biotehnoloogia sektor on viimastel aastatel ületanud turu keskmist tootlust mitmekordselt ning see tekitab küsimuse, kas tegemist on paljuloodetud investeerimismaailma Püha Graaliga või hoopis uue lõhkemist ootava mulliga.

- Biotehnoloogia uue imeavastuse jälil.
- Foto: Bloomberg
Viimase kolme aastaga on Nasdaqi biotehnoloogia indeks tõusnud 177 protsenti. Võrdlusena võiks siia kohe tuua aktsiaindeksi Standard & Poor's 500, mis tõusis sama ajaga 52 protsenti. Rekordnumbreid on tegemas ka biotehnoloogiafirmade IPOd, millede arv ja suurus ületas eelmisel aastal internetifirmade oma 2000. aasta mulli tipus. Jaanuari lõpus lisandus börsile 10 uut biotehnoloogiafirmat, kes kaasasid kokku 2,6 miljardit dollarit ehk 2,3 miljardit eurot. Kuigi sellised numbrid on peadpööritavalt ilusad, võivad need ajaloo õppetunde vaadates peita endas ohtu.
Praegune entusiasm biotehnoloogia sektoris põhineb kolmel eeldusel. 1) Väikesed firmad ostetakse suurte poolt üle, kuna nii loodavad suured firmad laiendada enda tooteportfelli. 2) USA ravimiamet on muutunud leebemaks uute ravimite heakskiitmisel, andes rekordarvu nõusolekuid. 3) Kogu sektori edu on aidanud kaasa tõhusate ravimite väljatöötamisele.
Praegu leidub turul kahte tüüpi investoreid. On neid, kelle arvates on kogu sektori väljavaade tänu uutele teadusarengutele ja tehnoloogiatele oluliselt paranenud. See peaks vähendama ka uute avastuste läbikukkumiste ohtu. Teised on aga skeptilised ning arvavad, et praegune buum on mull, mis ootab lõhkemist.
Mitut miljardit dollarit haldava E Squared Asset Managementi portfellihaldur Les Funtleyderi sõnul on hämmastav, kui väheseid investoreid praegune olukord murelikuks teeb. "Me näeme palju häid kliinilisi tulemusi, kuid see on biotehnoloogia ja paljud asjad võivad valesti minna," ütles Funtleyder.
Rahvusvahelise analüüsifirma Robert W. Baird analüütikut Brian Skorneyt teeb samuti murelikuks praegune pidu biotehnoloogia sektoris. "Iga päev on juurde tulemas ettevõtteid, kellest ma midagi kuulnudki pole. Seda võib pidada pisut murettekitavaks," ütles ta. Kuna nii palju raha on biotehnoloogia sektorisse sisse voolamas, võivad investorid Skorney sõnul hooletuks muutuda. "Isiklikult arvan, et IPOd on pisut hirmutavad, arvestades ettevõtete väärtusi," lisas ta.
Kuid optimismil ei näi piire olevat. Jaanuari lõpus küsitles CNBC 18 suurema ravimifirma ja biotehnoloogiaettevõtte juhti. Ainult kaks neist arvasid, et biotehnoloogia sektor võiks olla mull. Enamus uskusid, et sektor tõuseb ka sel aastal rohkem kui aktsiaturg tervikuna. Funtleyderi sõnul on väikefirmade ülevõtmisi soosinud praegused USA madalad intressimäärad. "Madalad intressimäärad tähendavad seda, et kapital on võrdlemisi odav. See innustab suuri ravimifirmasid ülevõtmistele, kuna nii saavad nad oma raha paremini tööle panna," ütles Funtleyder.
Sektoris buum. Eelmisel aastal tuli börsile 110 biotehnoloogia ettevõtet, kes kaasasid kokku rekordilised 9 miljardit dollarit. Rekordi tegid ka erinevad rahakaasamised nagu aktsiate või võlakirjade müük. Riskikapitalistid paigutasid eelmisel aastal biotehnoloogia firmadesse 5,97 miljardit dollarit, mis on 29 protsenti rohkem kui 2013. aastal. 5,97 miljardit dollarit on peaaegu sama palju, mida paigutasid riskikapitalistid antud sektorisse 2007. aastal enne finantskriisi. Ühe suurima biotehnoloogia firma Celgene juht Robert Hugin ütles hiljuti, et praegu on sektoril väga põnev aeg ning tema mulli ei näe. "Tegemist pole kiidulaulu, suitsu ja peeglitega," ütles ta.Kuid mõned firmajuhid on murelikud, et aktsiahinnad pöörduvad langusele ja kapitali sissevool sektorisse aeglustub. "Mul on turvavöö peal ja kiiver peas," ütles New York Timesile anonüümseks jääda sooviv biotehnoloogia firma juht. Ta lisas, et tema ettevõtte aktsia hind on alates eelmise aasta kevadest kolmekordistunud.
Firmajuhtide sõnul on uued tehnoloogiad geenide ja rakkudega manipuleerimiseks viinud läbimurreteni. "Teadustöö pole kunagi olnud parem ja arengutempo kiirem," ütles Vertex Pharmaceuticalsi tegevjuht Jeffrey Leiden. Samas leidub ka neid, kelle arvates on ravimite arendamine raske, kuna inimese bioloogia on äärmiselt keeruline ning suuresti seletamatu. "Ma ei usu, et me oleks kuidagi probleemist jagu saanud," ütles ravimigigandi Merck uurimise ja teadustöö juht doktor Roger M. Perlmutter. "Me ei tea, kuidas masin töötab ja me ei tea, mida teha, kui see katki läheb."
Isegi, kui teadus areneb, võib investorite isu aktsiate järele praegu liiga suur olla. "Kindlasti on ettevõtteid, mille näitajad on tegelikust arengust tunduvalt ette rutanud," ütles V2M portfellihaldur Miša Petkevitš New York Timesile.
Kokkuvõtteks. Kui aastatuhande vahetuse ajal kahekordistusid internetifirmade aktsiad peaaegu et igapäevaselt, näis olevat tõenäosus raha kaotada võimatu. Kuid 2002. aasta lõpuks olid enamus internetifirmade aktsiatest kaotanud vähemalt 95% oma väärtusest. See tähendas, et algse investeeringuni jõudmiseks pidi investori tootlus ulatuma 1900%-ni! Võttes rumalaid riske võib portfell kiiresti läbi põleda ja see oht on ka biotehnoloogia aktsiatega, kuna nende buum on praegu Wall Streetil veel suurem kui internetiaktsiatel 15 aastat tagasi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!